Türk Savunma Sanayii’ne Dair


0

Dünya ve Türkiye’deki tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza abone olun.

https://t.me/politizasyon

3 kelimenin yan yana gelmesi ile oluşan ancak bu basitliğinin tam tersine, ülkeler için çok önemli olan bir kavramdır. Bu kavrama bazılarımız yeni olabilir veya bazılarımızın aklına bir iki şey gelebilir.


   Devletlerin, ülkelerin ürettiği savunma ve saldırı araçlarını, teknolojilerini ihtiva eden bir sanayi dalı olarak tanımlayabiliriz bu dalı. Bir çok yenilikçi teknolojiyi barındıran ve her zaman rakipler arası çekişmenin en tepede olduğu bir alan olan savunma sanayine yatırım yapmaya; Türkiye Cumhuriyeti devleti ne yazık ki oldukça geç kalmıştır. Bu nedenle günümüzde bu alanla ilgili hepimizin bilgi sahibi olabilmesi kolay değildir. Tıpkı, yarışa geride başlamanın ve bu alanda çok hızlı bir şekilde mesafe katetmek zorunda olmanın, devletimiz için kolay olmaması gibi…


   Nasıl kolay olsun ki! 1974 yılında Kıbrıs Türklerine uygulanan mezalimi durdurmak ve adada barışı hakim kılmak amacıyla yapılan Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, çıkartma gemilerimizin motorlarındaki sıkıntılar nedeniyle planlanandan daha geç adaya gidilebilmişti. Aynı şekilde, harekât esnasında iletişim unsurlarının eksikliği ve yetersizliği nedeniyle Hava Kuvvetlerimiz tarafından TCG Kocatepe muhribimiz vurulmuş ve 67 vatan evladı şehid olmuştu. Tüm imkansızlıklara rağmen başarıyla tamamlanan harekât sonrasında ise dönemin büyük müttefiği(!) Amerika Birleşik Devletleri tarafından “Nasıl olur da sana Sovyetlere karşı kullanman için verdiğim silahları benim izin vermediğim bir harekâtta kullanırsın!” denilerek büyük bir ambargo başlatılmıştı.


   İşte, tarihi, üretememenin bu denli ağır sonuçları ile dolu olan ülkemiz için de hiç kolay bir şekilde başlamadığına emin olabileceğimiz bu serüven, özellikle son 15 yılda yapılan atılımlar ve bu alana verilen destekler ile tahmin bile edilemeyecek bir düzeye gelmiş; katetmesi gereken yolları adeta uçarak geçmiştir…
  Sözgelimi, 20 yıl öncesinde dış alım ihaleleri haricinde herhangi bir tedarik yolu bulunmayan, Silahlı Kuvvetlerimiz ve Polis teşkilatımız için elzem olan zırhlı araçlar; günümüzde ihracat başarıları olan, alanlarında daha iyilerinin olmadığı, yüksek yerlilik oranlarına sahip olanları ile ülkemiz içerisindeki üreticilerden tedarik edilmektedir.


   Bu örnek sizin için “Kalın duvarlı araba üretmekte ne var!” cümlesini sarf etmenize neden olduysa merak etmeyin, yapılan çalışmalar ile ABD’den aldığımız muadillerine nazaran çok daha etkili olan gemisavar füzelerini de üretmekte önümüzde hiç bir beis kalmamıştır. Veya, bir grup çapulcuya karşı dağlarda kullanmak için dışarıya el açtığımız taarruz helikopterlerini artık Ankara’da, kendimiz üretiyoruz. Bu ürünler High-Tech olarak nitelendirilen, yalnızca yüksek teknolojiye sahip ülkelerin üretebilecekleri cinsten ürünlerdir ve sahip olan devletin elini her alanda güçlendirmektedir.
   Tüm bu savunma sanayi alanındaki gelişmelere paralel alarak devletimizin her alanda ve her noktada, çıkar ve menfaatlerini korumak konusundaki istek ve arzusu ile imkân ve kabiliyeti de artmaktadır. Yani yalnızca bu konudaki dışarıya olan bağımlılığımızı bitirmekle kalmıyor, ülkemizin dışişleri siyasetini de büyük oranda etkiliyor. Bugün Libya’da Suriye’de hak ve menfaatlerimizi savunmak konusunda elimizdeki en büyük güç çarpanımız savunma sanayindeki üretim kabiliyetimizdir.


   Sürekli olan gelişen savunma sanayimizin iç ve dış siyasetimize etkileri ne saymak ile ne de yazmak ile bitirilebilecek düzeydedir. Haliyle bu yazıda bu konuya yalnızca bir girizgâh yapmış olduk. Sonraki yazılarımızda çok daha detaylı anlatımlarla, spesifik konu/alanları ele alıyor olacağız.

Selametle…

Didar Alp DİNÇ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Hay aksi! Hay aksi!
0
Hay aksi!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
1
Aşk
Ha Ha Ha Ha
0
Ha Ha
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Zafer! Zafer!
0
Zafer!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aferin yeğenim..
    Çok güzel bir konuya parmak basmışsın..
    Kutluyorum seni.
    Yeni yazılarını merakla bekliyorum..

    Allah’a Emanet ol..

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Bildirimleri Aç    Evet Hayır