fbpx

Reklam

Yeni beyin implantı düşünceleri metne dönüştürebiliyor

0

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, felçli bir adamın sadece ‘düşünerek’ dakikada 90 karaktere kadar ‘yazmasına’ olanak tanıyan bir beyin implantı geliştirdi.

Mayıs ayında Nature’da yayınlanan ve Cumartesi günü WE Summit bilim konferansında sunulan araştırma, düşünceleri yazıya dönüştürebilen bir teknoloji içerdiği için oldukça ilgiyle karşılandı.

Deney 2007 yılında geçirdiği omurilik yaralanması sebebiyle felç olan bir adam üzerinde yapıldı. 65 yaşındaki adam eliyle bir kelime yazdığını hayal etti. BrainGate isimli yapay zekâ destekli cihaz da beynin motor korteksine yerleştirilen elektrotlar sayesinde adamın düşüncelerini yorumladı ve kelimeleri ekrana yansıttı. Uzmanlar da algoritma tarafından yapılan yorumlamaların doğruluk oranının %90’dan fazla olduğunu ifade etti.

Stanford’dan Krishna Shenoy konferans sırasında yaptığı açıklamada, “Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Beyni sinirbilim yoluyla anladığımız önümüzdeki yıllarda çok daha çeşitli ve iyi şeyleri başarabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Reklam

Ekonomik desteğe ihtiyaç var

Ek olarak Shenoy bu tarz teknolojilerin bazı sorunlarla karşılaşabileceğini belirtti. Açıklamalara göre insanları beyin implantına ikna etmek ve teknolojinin gelişmesi için para bulmak önemli bir sorun. Bu yüzden Sheron, özel şirketlerin bu tarz teknolojilerin gelişmesine ve araştırılmasına daha fazla kaynak sağlamasını istiyor.

Uzmanlar bu araştırmanın sadece bir başlangıç olduğunu, hâlen yapılacak birçok işin olduğunu belirtiyor. Ancak gereken yatırımlar sağlanırsa ve bu tarz teknolojiler gelişmeye devam ederse beyin implantları konusunda çok büyük ilerlemeler kaydedilebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: