fbpx

Reklam

Uzmanlar Tuz Gölü’nün yıllar içinde yok olacağını söylüyor

0

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün tamamen yok olması için uzmanlar tarih verdi. Uzmanlara göre Tuz Gölü, 30 yıla kadar yok olabilir. Şimdiden göl, küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle %30 küçüldü. Önlem alınmaması halinde bu küçülme devam edecek. 

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsak Tuz Gölü, sayısız flamingonun susuzluktan ölmesiyle gündeme gelmişti. Öte yandan bilindiği üzere Van Gölü de dahil diğer göllerin su seviyelerinde de ciddi azalmalar söz konusu. Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde bulunan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor. Dahası turizm açısından da değerli bir yer. 1600 kilometrekare yüzölçüme sahip göl, Şereflikoçhisar’dan gelen Peçen Çayı ile Aksaray‘dan gelen Melendiz Çayı ve çevresindeki diğer derelerden besleniyor. 

Reklam

Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirdikleri çalışmalarda 1930‘dan bu yana gölün %30 oranında küçüldüğünü bulduklarını belirtti. Prof. Dr. Karakaya’ya göre, ilerleyen zamanlarda bu durum tuz yataklarında işletme yapan firmaları ekonomik açıdan etkileyecek. Bunun yanında bölgede barınan 100’den fazla kuş türü de ileride göç edebilir. Kaldı ki bu da bölgedeki ekolojik dengeyi altüst edecektir. Bu anlamda Prof. Dr. Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 20-30 yıl içinde gölün aşama aşama kaybolacağını söylüyor. 

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku