fbpx

Reklam

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: “İlk milli ve elektrikli tren kısa süre sonra raylarda”

0

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin yeşil dönüşüm vizyonuna dair bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamaları esnasında en çok dikkat çeken detaylardan biri de elektrikli tren oldu.

“Milli ve Elektrikli Tren Yakında Raylarda”

Reklam

Karaismailoğlu, 2003 ve 2020 yılları arasında demir yolu yatırımları için 212 milyar lira harcama yapıldığını belirtirken milli ve elektrikli trenden güzel haberi de verdi. Söylediğine göre tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olacak olan milli ve elektrikli trenin üretimi için çalışmalar tamamlanmış durumda. 

Karaismailoğlu ne yazık ki net bir tarih paylaşmadı ancak şu ifadeleri kullandı: “Trenlerimiz çok kısa süre içerisinde vatandaşlarımızın hizmetinde olacak.”. Ayrıca Karaismailoğlu demir yollarının, karbon emisyonunun azaltılmasında çok önemli bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi ve şu ifadeleri paylaştı: “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) 2025 yılına kadar tükettiği enerjinin yüzde 50’yi aşkın kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız. 2021 yılı itibarıyla, TCDD hatlarının 5 bin 753 kilometresi yani yüzde 45’i elektrikli hale getirildi.”.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: