fbpx

Reklam

Tip 2 diyabet yıllar öncesinden belirlenebilir

0

Günümüzde değişen tüketim alışkanlıkları ve yaşam şekilleri sebebiyle tip 2 diyabet insidansında da artış gözleniyor. Şimdi ise bilim insanları tip 2 diyabet riskini neredeyse 20 yıl öncesine kadar tahmin edebilecek bir tür biyobelirteç üzerinde araştırmalarda bulundu.

Follistatin olarak adlandırılan protein ilk olarak 1980’li yılların başında keşfedilmekle birlikte vücuttaki birçok doku tarafından sentezleniyor ve söz konusu protein metabolik yolaklarda görev alıyor.

Karaciğer söz konusu proteinin major ( en önemli ) sekretuvar ( salgılayıcı ) organlarından biri olmakla birlikte bilim insanları söz konusu proteinin tip 2 diyabeti bulunan bireylerde kandaki miktarının arttığını keşfetti ve bilim insanları söz konusu alana yoğunlaştı.

Follisattin

Reklam

Araştırmacılar yaklaşık olarak 5.000 deneğin incelendiği Malmö Diet and Cancer Cardiovascular Cohort adlı araştırmaya yoğunlaştı ve follistatin seviyelerinin yüksekliği ile tip 2 diyabet arasındaki ilişkinin 19 yıl öncesine kadar sürebildiğini keşfetti yani diğer bir deyişle tip 2 diyabet gelişiminden yıllar öncesine kadar follistatin seviyeleri yükselebilir. Ayrıca yüksek follistatin seviyelerinin de tip 2 diyabet ile korele ( orantılı, ilintili ) olduğunu ekleyelim.

Son olarak bazı fare deneylerinde de yüksek follistatin seviyelerinin insülin direncini artırdığını ve bu sebeple follistatin seviyelerinin tip 2 diyabet ile ilişkilendirildiğini belirtelim.

Yeni araştırma daha da geliştirilebilir ve iyileştirilebilirse söz konusu protein biyobelirteç olarak kullanılabilir ve tip 2 diyabet gelişimi yıllar önce belirlenip uygun tedavi protokollerine devam edilebilir.

Yeni araştırma Nature Communications adlı dergide yayımlandı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: