fbpx

Reklam

Tesla’dan yılın üçüncü çeyreğinde rekor kâr

0

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, 2021’in üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Buna göre şirket, otomotiv dünyasını kasıp kavuran çip krizine rağmen üçüncü çeyrekte rekor kâr elde etti.

Tesla’nın söz konusu dönemdeki kârı 1.62 milyar dolar oldu. Böylelikle şirket, bu yılın ikinci çeyreğindeki 1.14 milyar dolarlık rekor kârını geride bırakmakla kalmayıp aynı zamanda geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 331 milyon dolarlık kârını da neredeyse beşe katlamış oldu. Ayrıca Tesla’nın üçüncü çeyrekteki 13.8 milyar dolarlık geliri de yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Reklam

Tesla, bu yılın üçüncü çeyreğinde toplam 241.391 adet araç teslimatı gerçekleştirdi. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 artış anlamına geliyor. Teslimatlardan 232.102 tanesini Model 3 ve Model Y oluştururken, Model S ve Model X teslimatları da 9.289 adet olarak gerçekleşti. Tesla bu yıl şimdiye dek 600 bin adet satış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın tamamında bu sayı yaklaşık 500 bin adetti.

Bilançoda ayrıca Tesla’nın diğer araç üreticilerine kredi satışından 279 milyon dolar gelir elde ettiği görüldü. Emisyon regülasyonlarına ayak uyduramayan üreticiler, bu konuda fazladan krediye sahip üreticilerin kapısını çalarak kredi satın alabiliyor. Tesla da tamamen elektrikli araç üreticisi olduğu için bolca krediye sahip.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku