fbpx

Reklam

REvil fidye yazılımı hacker grubu hacklendi

0

Geçtiğimiz Perşembe günü Reuters; FBI, ABD Siber Komutanlığı ve Gizli Servis’in, REvil’in altyapısını hacklemek ve belirli sunucuların kontrolünü ele geçirmek için kimliği açıklanmayan yabancı hükümetlerle işbirliği içinde olduklarını bildirdi.

Operasyonun ayrıntıları açıklanmasa da, REvil’in Temmuz ayında İK yönetimi uygulama firması Kaseya’nın güvenlik duvarını ihlal etmesinden kısa bir süre sonra gruba sızma çabalarının hızlandığı görülüyor. Rapora göre saldırının ardından FBI, etkilenen şirketlerin fidye ödemeden silinen dosyaları kurtarmasına izin veren evrensel bir şifre çözme anahtarına erişim sağladı. FBI, REvil ortaklarını hedef alan bilgisayar korsanlığı operasyonunu yürütürken gizliliği tehlikeye atmak istememiş olacak ki, anahtar Kaseya’dan ve etkilenen firmalardan saklandı. Rapora göre, REvil ve ortaklarını devirmek için çok uluslu operasyonlar hala devam ediyor.

Reklam

50 Milyon dolar değerindeki fidye talebi

REvil, Nisan ayında hacklenen Quanta da dahil olmak üzere bir dizi ciddi siber suçla bağlantılı grup, üretici firmanın 50 milyon dolarlık fidyeyi ödememesi durumunda gelecekteki Apple Watch, MacBook Air ve MacBook Pro modellerinin “gizli üretim şemalarını” yayınlamakla tehdit etti. Kanıt olarak grup, yeni nesil MacBook Air ve MacBook Pro modellerini gösterdiğini iddia eden bir grup şemayı sızdırdı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku