fbpx

Reklam

NASA, Artemis görevlerine Şubat 2022’de başlamayı hedefliyor

0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan yeni açıklamalarda, Ay’a insan göndermeyi planlayan Artemis görevi ile ilgili yeni gelişmeler aktarıldı.

NASA, önümüzdeki yıllarda, 1972’den sonra ilk kez insanlı bir Ay görevi yapmayı planlıyor. Yapılan yeni açıklamalara göre de Artemis olarak adlandırılan bu görevin ilk adımı yakında atılacak. NASA, Ay’a mürettebatsız uzay aracı gönderecek olan Artemis 1 görevi için Şubat 2022’yi hedeflediğini duyurdu.

Uzay ajansı, Artemis 1’i bu yılın sonlarında, Ay’a insan gönderecek olan Artemis 3’ü de 2024’e kadar yapmayı planlıyordu. Ancak yaşanan birçok gelişme bu zaman çizelgesinin biraz ileriye itilmesini sağladı.

NASA yaptığı açıklamada, Orion kapsülünün Uzay Fırlatma Sistemi’nin megaroketine sabitlendiğini ve testlerde son aşamaya gelindiğini ifade etti. Yetkililere göre daha fazla testten sonra ocak ayında uzay aracı “ıslak elbise provası” olarak isimlendirilen son bir testten geçecek.

Reklam

Artemis 1 görev yöneticisi Mike Sarafin de yaptığı açıklamalarda: “Şubatta fırlatmaya hazır olmayı bekliyoruz. 12 ve 27 Şubat arasında bir gün fırlatmayı gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı. Sarafin bunlar olmazsa Mart ve Nisan’da aracın fırlatılabileceğini de sözlerine ekledi.

İnsanoğlu 49 yıl sonra Ay’a dönüyor

Görevin 4-6 altı hafta sürmesi planlanıyor. Buna ek olarak araçta gerekli deneyleri gerçekleştirmek için CubeSats isimli küçük uydular da bulunacak.

Gecikmesi muhtemel olsa da Artemis 2’nin 2023 yılında Artemis 3’ün de 2024’te yapılması planlanıyor. Bu görev, 1972 yılında yapılan Apollo 17 görevinden bu yana insanlığın ilk kez Ay’a dönüşü olacağı için önem yaşıyor.

Ayrıca NASA, Ay’a gönderilecek olan astronotların arasında bir kadının yanı sıra bir de beyaz olmayan bir insanın yer alacağını belirterek tarihi olaylara imza atacaklarını ifade etti.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku