fbpx

Reklam

İsveç, Avrupa Birliği’nin kripto para madenciliğini yasaklamasını istedi

0

İsveç Mali Denetleme Kurulu Başkanı Erik Thedeen ve Çevre Koruma Ajansı Başkanı Björn Risinger tarafından imzalanan yeni bir açıklamada, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para madencilik faaliyetlerinin İsveç’in ve Avrupa Birliği’nin Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmasını engelleyebileceği ifade edildi.

Yayınlanan açıklamalarda yetkililer, Avrupa Birliği’nin bu ‘yoğun enerji’ harcayan dijital varlıkların madenciliğini yasaklamasını istediklerini belirtti.

Açıklamalara göre kripto para madenciliği, yılda 120 milyon ton kadar CO2 emisyonu üretiyor. Bu sayının da İsveç ve Tayland arasında 100 milyon uçuşa bedel olduğu, bu yüzden iklim değişikliklerine önemli katkılar sağladığı belirtiliyor.

Reklam

‘Madenciler Avrupa’ya göç ediyor’

Yetkililer ayrıca, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) madenciliğinin bir yılda İsveç’in normalde kullandığından iki kat daha fazla elektrik tükettiğini de söyledi. Buna ek olarak; Çin’in yasağının madencilerin İskandinav ülkelerine göç etmesine sebebiyet verdiği, bu sebeple de madencilik için kullanılan elektrikte ciddi bir artış yaşandığı açıklamalarda vurgulandı.

Kripto para birimlerinin yasadışı amaçlar için kullanıldığını söyleyen yetkililer, madencilerin yenilenebilir kaynaklar kullanmasına da sıcak bakmadıklarını belirttiler. Bu açıklamaların sonunda da Avrupa Birliği’ne kripto para madenciliğini yasaklama çağrısında bulunuldu.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: