fbpx

Reklam

İşte Toyota ve Lexus’un geleceğini gösteren 15 yeni konsept araç

0

Genelde bataryalı elektrikli araçlara geçiş konusundaki negatif söylemleriyle gündeme gelen Toyota, tek seferde 15 yeni konsept tanıtarak otomotiv dünyasını şaşırtmayı başardı. Gelecekteki Toyota ve Lexus modellerinin ön gösterimi olarak karşımıza çıkan çalışmalar arasında, spor otomobillerin de yer aldığı birçok farklı segmentte konsept bulunuyor.

Toyota’nın tanıttığı konseptlerden bazıları mevcut modelleri temel alırken bazıları da elektrikli araçlara özel olarak tasarlanan e-TNGA mimarisini kullanıyor. Akio Toyoda, bu araçları iki kategoriye ayırıyor; karbon azaltan araçlar (Hibrit, şarj edilebilir hibrit vb.) ve karbonsuz araçlar (bataryalı elektrikli, hidrojen yakıt hücreli).

Toyota bZ ailesi

Söz konusu konseptler arasında, Toyota’nın tamamen elektrikli bZ ailesi dikkat çekiyor. Şirketin e-TNGA mimarisi üzerine inşa edilen modeller arasındaki bZ4X’i (ortadaki) artık yakından tanıyoruz. Diğer dört konsept, ailenin diğer üyeleri hakkında ipuçları veriyor. Bunlar arasında coupe benzeri tasarıma sahip crossover, B-SUV, orta sınıf sedan ve üç sıra koltuklu büyük bir SUV bulunuyor. Elbette bu araçların tamamı elektrikli.

Reklam

Bunların dışında bir dizi elektrikli araç konsepti daha göze çarpıyor. Sağdan sırasıyla otonom bir minibüs, hem iş hem eğlence için tasarlanan bir van konsepti ve çok amaçlı şehir aracı görmekteyiz. Onların hemen yanında da iki kişilik kabine ve agresif tasarıma sahip bir spor otomobil konsepti dikkat çekiyor. Bunun dışında iki farklı crossover konsepti dikkat çekiyor ki, bunlardan turuncu renkli olanı (Small SU EV) özellikle arka tasarımıyla CH-R‘ı akıllara getiriyor.

Bunca konsept arasında arazi odaklı bir SUV olmazsa olmazdı. Bu görevi de mavi rengiyle dikkat çeken Compact Cruiser EV üstleniyor. Söz konusu model, tasarımıyla Japon markanın ikonik modeli FJ Cruiser’ı anımsatıyor. Son olarak, Hilux veya Tacoma boyutlarında olduğu tahmin edilen çift kabinli bir elektrikli pickup da Toyota’nın yapılacaklar listesinde.

Akio Toyoda’nın tanıttığı konseptler arasında Lexus logolu çalışmalar da var. Bunlar arasında Lexus’un ilk doğuştan elektrikli modeli RZ de bulunuyor. Ayrıca 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniye civarında tamamlaması ve katı hal bataryaları ile 700 kilometrenin üzerinde menzil sunması beklenen bir spor otomobil de mevcut.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku