fbpx

Reklam

Google’ın çatı şirketi Alphabet, yapay zeka yardımı ile ilaç geliştirecek

0

Geçtiğimiz yıl yapay zeka yardımı ile protein yapısında çalışmalar yürüten DeepMind‘ı duyuran Google’ın çatı şirketi Alphabet, perşembe günü yaptığı açıklamada, DeepMind ile ortak çalışacak Isomorphic Laboratories‘in yapay zeka yöntemlerini kullanarak ilaç keşfi yapacağını duyurdu.

Bilime ışık tutabilir

Reklam

Isomorphic Laboratories, amaçlarının yapay zeka yaklaşımıyla yeni ilaçlar geliştirme sürecini ”yeniden tasarlamak” olduğunu belirtiyor. Şirketin CEO’su Demis Hassabis, ”Son teknoloji hesaplama ve yapay zeka (AI) yöntemlerinin, bilim insanlarının çalışmalarını bir sonraki seviyeye yaşımasına ve ilaç keşfi sürecini büyük ölçüde hızlandırmasına yardımcı olacağını inanıyoruz” dedi.

İlaç üretme ve geliştirmenin oldukça zorlu bir süreç olduğu söylenirken, 2020 yılında gerçekleştirilen bir çalışma yeni bir ilaç geliştirme maliyetinin ortalama 1,3 milyar dolara mâl olduğunu ortaya çıkardı. Isomorphic Labs’ın yapay zeka yardımı ile ilaç geliştirmek isteyen ilk şirket olmadığını söylememiz gerek. 2012 yılında Toronto Üniversi’nde benzer amaçlarla kurulan Atomwise şirketi de, artan ilaç geliştirme maliyetleri sorununa çözüm getirmeye çalışıyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku