fbpx

Reklam

Geminid meteor yağmuru izleyenleri büyüleyecek: Bu gece zirve yapıyor

0

Gökyüzünde yaşanan meteor yağmurları yılın son aylarında oldukça artış gösteriyor. Kasım ayında gerçekleşen Leonid meteor yağmurundan sonra, Aralık ayında 70.000 yıldan sonra ilk kez yaşanan Comet Leonard’ı görme fırsatı yakaladık. Şimdi de her Aralık ayında gerçekleşen Geminid (İkizler) meteor yağmuru, 13,14 Aralık’ta zirve yapacak ve 17 Aralık’a kadar bizlere görsel bir şölen sunacak.

Yoğun meteorlar içerecek

Reklam

Geminid’in kökeni, bazı tartışmaların konusu olan ve 3200 Phaethon’ün kalıntılarına kadar uzanıyor ve diğer meteor yağmurlarına kıyasla daha yoğun meteorlara ev sahipliği yapacak. Bununla birlikte bu meteorlar dünya yüzeyinin 46,6 km yukarısına kadar inecek.

Meteor yağmurunun dünyanın her yerinden görülmesi beklenirken, kuzey yarım kürede daha fazla detay gözlemlenebilecek. NASA, meteor yağmurunu kaçıranlar için Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde bulunan bir meteor kamerası ile kayıt alıyor. Dileyen kullanıcılar yayın tekrarına buradan ulaşabilirler.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: