fbpx

Reklam

Gates Vakfı, COVID-19 hapına erişim için 120 milyon dolar harcama yapacak

0

Bill ve Melinda Gates Vakfı yaptıkları yeni bir açıklamada, COVID-19 ilacı için planlarını duyurdu. Vakıf, eğer düzenleyicilerden onay alırsa, Merck isimli ilaç şirketinin geliştirdiği COVID-19 ilacına düşük gelirli ülkelerin erişimini sağlamak için 120 milyon dolar harcayacağını ifade etti. 

Vakıf tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada paranın nasıl tahsis edileceğinin belirlenmediği, ancak bu fonun molnupiravir isimli ilacın “jenerik versiyonlarını geliştirmek, üretmek için gereken faaliyetlerini desteklemek ve erişiminin kolaylaştırılması” için kullanılacağı açıklandı.

Merck ilaç şirketi, teknolojisini Hindistan’daki jenerik ilaç üreticilerine lisanslamıştı. Anlaşmaya göre şirket, üreticilere ilacı Hindistan ve 100’den fazla diğer düşük ve orta gelirli ülkeye tedarik etmeleri için lisans verecek. Jenerik ilacın ne kadarının kullanıma hazır olacağı ise henüz bilinmiyor

Reklam

Tabii Gates Vakfı’nın bu fonunun kullanılması için ilacın FDA’dan onay alması gerekiyor. Merck geçtiğimiz haftalarda FDA’ya “acil kullanım onayı” başvurusunda bulunmuştu ancak FDA, bu onayın aralık ayından önce gelmeyeceğini belirtmişti. 

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku