fbpx

Reklam

Evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu

0

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI) tarafından elde edilen veriler sayesinde şimdiye kadar evrenin en büyük ve en ayrıntılı 3D haritasını oluşturuldu. Araştırmacılar, DESI’den toplanan verilerin 7 aylık bir çalışmanın sonucu olduğunu söylerken bunun henüz başlangıç olduğunu belirtti.

Bilinmeyenleri keşfetmek için ilk adım atıldı

DESI’den alınan verilerle oluşturulan 3D haritada her renkli nokta, yüz milyarlarca yıldızdan oluşan bir galaksiyi temsil ediyor. DESI, galaksilerin renk tayfları hakkında ayrıntılı veriler toplayarak onların ne kadar uzakta olduğunu ortaya çıkarabiliyor. Daha uzak galaksilerden gelen ışıkların dalga boyları daha uzun olduğu için tayfın kırmızı kısmında yer alıyorlar. Üç boyutlu haritalama için kullanılan bu verilerden yola çıkarak daha uzaktaki galaksiler daha kırmızı görünüyor.

Dünyanın sol altta yer aldığı görüntüde yaklaşık 7,5 milyon galaksi yer alıyor. Araştırmacılar, her ne kadar bir başlangıç olarak sunulsa da mevcut görüntünün astronomlar için önemli bir veri kütüphanesi oluşturduğunu söylüyor.

Reklam

Arizona’daki 4 metrelik Mayall Teleskobu üzerine kurulan DESI, en büyüğü 1,1 metre çapında olan altı hassas mercekten oluşuyor. Işık, bu merceklerden geçerek kabloları 10 mikron hassasiyetle yerleştirebilen 5.000 robotik konumlandırıcı tarafından kontrol edilen bir dizi fiber optik kablo tarafından yakalanılarak analiz için onu oluşturan renklere ayıran 10 spektrografa gönderiliyor.

Şimdilik 7,5 milyondan fazla galaksinin görüntülendiği projeye her ay 1 milyonun üzerinde yeni galaksi ekleniyor. 2026 yılında proje tamamlandığında çeşitli kozmoloji ve astrofizik araştırmalarına olanak tanıyacak 35 milyondan fazla galaksi projede yer alacak. Sunulacak olan veri kütüphanesi, galaksiler, kara delikler, kuasarlar ve karanlık enerji gibi bir çok konuda ayrıntıları ortaya çıkaracak.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: