fbpx

Reklam

Ethereum kurucusu Vitalik satış yaptı, memecoinler çakıldı

0

SHIB, KISHU, ELON gibi köpek veya kısaca hayvan temalı kripto para birimlerine memecoin lakabı takıldı. DOGE konseptini takip eden bu kripto paralar son dönemde ciddi yükselişler yaşadı ve devasa pazar değerlerine ulaştı. 

Vitalik satışa geçti

Memecoin serisinin önemli bir ayrıntısı belirli oranda arzı doğrudan Ethereum kurucusu Vitalik Butterin’in cüzdanına aktarması. Projeler değerlendikçe Vitalik’in cüzdanı da milyar dolarlık değere ulaştı. Zaman zaman bunları satıyor ve düşüşlere neden oluyor. 

Geçtiğimiz aylarda 1 milyar dolarlık SHIB coini bir vakfa bağışlamış ve sonrasında SHIB büyük bir düşüş yaşamıştı. Bu hafta 4.3 milyon dolar değerinde satış yaparak 6 farklı paranın düşmesine neden oldu. 

Reklam

Vitalik’in cüzdanını takip edenler AIDI, SDOG, JEJUDOGE, BHIBA, KISHU ve HUSKY coinlerin aşırı miktarda çıkışına şahit oldu. Bunlar Uniswap borsasında değiştirildi ve 4.3 milyon dolar toplandı. 

Vitalik bu paranın 1.8 milyon dolarını onaylı kişilere uzun süreli gelir sağlama amacı taşıyan Universal Basic Income – UBI projesine gönderdi. Ayrıca 200 bin dolarlık UBI satın alarak yakıma gönderdi. Böylece UBI değeri bir anda sıçradı. 

Ne var ki satışı yapılan memecoin serileri adeta çakıldı. BHIBA sadece 5 dakikada yüzde 75 düştü. Diğer paralar da yüzde 50-60 arasında çakıldı ve sonrasında bir miktar toparladı. KISHU ise büyük bir geri alım yaparak fiyatın çakılmasını engelledi. Vitalik’in sonraki haftalarda da satışlarına devam edeceği korkusu hâkim.
 

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku