fbpx

Reklam

El Salvador hükümeti Bitcoin kârıyla okul açıyor

0

Kripto para dünyasında her yatırımcının hayali bir an evvel yatırımının karşılığını alarak emekli olmaktır. Bununla birlikte topluma faydalı olacak bir projeye yönelmek çok nadir gördüğümüz bir hareket. El Salvador ise kripto paraları ilk kez geniş çaplı olarak halkın hizmetine sunuyor. 

Bitcoin okulları

Bitcoin’i resmi ödeme yöntemi olarak kabul ederek bir ilke imza atan El Salvador bugüne kadar büyük hamleler yaptı. Jeotermal tesislerde Bitcoin madenciliği yapılmasını sağlayan ülke ayrıca her vatandaşa 30$ BTC yüklemesi yapmıştı. 

Bitcoin kullanımını ülkede yaygınlaştırmak isteyen Başkan Bukele ısrarlı bir şekilde düzenlemeler yaparken bir yandan da yatırımcının kaçtığı bir dönemde dipten Bitcoin satın alarak ülkesini büyük kâra geçirdi. 

Reklam

Toplam 1120 BTC sahibi olan Hazine neredeyse yüzde 50 civarında kâr elde etti. Bukele de elde edilen bu fonları ülkesine harcamaya karar verdi. Geçtiğimiz haftalarda 4 milyon dolarlık bir veteriner hastanesi projesi açıklayan Bukele şimdi de 20 okul yaptıracağını duyurdu. 

Normalde Latin Amerika Merkez Bankası eğitimin geliştirilmesi için El Salvador’a 200 milyon dolar fon ayırmıştı. Hükümet toplamda 400 okul yaptırmayı planlıyor ve bunun 20 tanesi Bitcoin kârları ile fonlanacak. Aslında dünya tarihinde bir ilki konuşuyoruz. 

Vatandaşların ağırlıklı olarak nakit harcama yaptığı ve banka hesaplarından kaçındığı ülkede Bitcoin cüzdanları banka hesap sayısını geçmiş durumda. Ayrıca 30$ devlet katkısı şu anda 38$ seviyesine çıkmış durumda. 
 

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku