fbpx

Reklam

Çip krizi bazı BMW’leri dokunmatik ekran özelliğinden etti

0

Küresel çip krizi otomotiv dünyasını negatif yönde etkilemeye devam ediyor. Bu sıkıntılı süreçte bazı fabrikalar geçici olarak kapanırken, bazı üreticiler de araçlarından fonksiyon eksiltme yoluna gidiyor.

Alman otomotiv devi BMW de şu sıra ikinci yolu seçmek zorunda kalan markalar arasında. Bavyeralı üretici, yarı iletken tedariğindeki sıkıntılar nedeniyle bazı modellerinden dokunmatik ekran fonksiyonunu kaldırdı.

Bu bilgi ilk olarak Bimmerfest üzerinde gün yüzüne çıktı. Buradaki açıklamada “Mevcut üretim seviyesini yıl sonuna kadar sürdürebilmek amacıyla, bu haftadan başlayarak bazı modellerimizdeki merkez multimedya ekranının dokunmatik özelliğini kaldırmaya karar verdik” ifadelerine yer verildi.

Hangi modeller etkilenecek?

Reklam

Durumdan etkilenen modeller 3 Serisi, 4 Serisi Coupe ve Convertible, 4 Serisi Gran Coupe, Z4 ve mevcut X5, X6 ve X7’nin tüm versiyonları olarak açıklandı. Bu özelliğe sahip olmadan üretilen modellerin camında 6UY kodu bulunacak ve satın alırken müşterilerin bu konuda bilgi sahibi olduğuna ilişkin imzası istenecek. Bu araçları tercih eden müşterilere 500 dolarlık opsiyon kredisi verilecek.

Bu modellerde sadece dokunmatik ekran özelliğinin olmayacağını, diğer tüm fiziksel düğmeler ve orta konsoldaki iDrive kontrolcüsünün fonksiyonelliğini koruyacağını da belirtelim.

Çip krizi 2022 yılında da otomotiv dünyasının başını ağrıtacak gibi görünüyor. Tahminlere göre kriz, sektörde 250 milyar dolarlık kayba neden olacak. Üstelik bu değer her geçen gün güncellenerek artıyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku