fbpx

Reklam

Bal arıları parazitlerden korunmak için sosyal mesafe uyguluyor

0

COVID-19 pandemisi alışık olmadığımız birçok şeyi hayatımıza sokmuştu. Sosyal mesafe de bunlardan birisiydi. Pandemi başından beri de hayatımızın artık bir parçası hâline gelen sosyal mesafeyi uygulayarak hastalıktan korunmaya çalışıyorduk.

Şimdi de yapılan bir araştırma, insanlardan başka sosyal mesafe uygulayan canlılar da olduğunu ortaya çıkardı. Sciences Advances’te yayınlanan ve İtalya’daki Sassari Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, bal arılarının kovanları parazit tehlikesi altındayken ‘sosyal mesafe’yi artırdığını ortaya çıkardı.

Bilim insanları çalışmada, bal arısı kolonilerinin zararlı istilalardan minimum zararla kurtulmak yaşlı ve genç arılar arasında sosyal mesafe uyguladığını keşfetti. Yazarlardan Dr. Alessandro Cini yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Burada, bal arılarının ortak bir parazite nasıl tepki verdiğini ve sosyal etkileşimlerini nasıl değiştirdiklerini ortaya çıkardık. Arılar sosyal hayvanlardır, çünkü birçok sorumlulukları ve görev dağılımları vardır. Ancak bu tarz tehditlerle karşılaştıklarında sosyal aktivitelerin enfeksiyon riskini artırabildiğini anlayacak şekilde evrimleşmişlerdir, bu yüzden de sosyal mesafe gibi etkileşimi azaltacak uygulamalara yönelirler.”

Daha önce, milyonlarca yıllık evrim sonucunda sosyal mesafe uygulayan hayvanlara rastlanmıştı. Gastrointestinal enfeksiyonlulardan uzak duran babunlar ve patojenik mantar bulaşanlarla arasındaki mesafeyi artıran karıncalar bu hayvanlara örnek olarak verilebilir.

Reklam

Parazitin bulaşması engelleniyor

Çalışmada Varroa isimli bir ektoparazitin arı kovanlarındaki varlığının bal arılarını nasıl etkilediği gözlemlendi. Varroa tarafından istila edilen ve edilmeyen koloniler karşılaştırıldı. Bunun sonucunda parazit tarafından işgal edilen ve bulaşma ihtimalinin olduğu kovanlarda arıların yiyecek arama danslarını kovanın orta kısmında daha az sıklıkla yaptığı gözlemlendi. Buna ek olarak da kovanda bulunan yaşlı arıların yuvanın bir tarafına, genç arıların da ‘sosyal mesafe’yi artırmak için başka bir tarafa hareket ettikleri gözlemlendi.

Araştırmacılardan Dr. Michelina Pusceddu da yaptığı açıklamalarda, “Bal arıları patojenler ve parazitlerle savaşmak için evrimleşmiştir. Bir hastalık tehdidine yanıt olarak bireyler arasındaki temasları azaltma ve sosyal yapılarını uyarlama yetenekleri, bulaşıcı hastalık riskini en aza indirmelerine olanak tanır” ifadelerini kullandı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku