fbpx

Reklam

Avrupa’da benzinli ve dizel satışları düşerken elektrikli araçlar yükseliyor

0

Bizler Türkiye’de döviz kurlarındaki artış ve ÖTV ile boğuşurken, Avrupa’daki elektrikli araç satışları artmaya devam ediyor. Gelen yeni rapora göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde elektrikli araçların toplam satışlardaki payı artarken, benzinli ve dizel araçlarınki düşmeye devam etti.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) paylaştığı yeni rapora göre, üçüncü çeyrekte tamamen elektrikli ve PHEV (şarj edilebilir hibrit) araçların toplam satışlardaki payı yüzde 19 seviyesine yaklaştı. Bu da demek oluyor ki neredeyse satılan her beş araçtan biri elektrikli/PHEV oldu.

Rapora göre tamamen elektrikli araç satışları yüzde 57 artarak 212 bin adedin üzerine çıktı. Şarj edilebilir hibrit araç satışları da yüzde 43 artışla 197 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Bu büyüme 2020 yılı ile kıyaslandığında biraz düşük kalıyor ancak benzinli ve dizel araçlardaki düşüş göz önüne alındığında önemli bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

Reklam

Öte yandan üçüncü çeyrekte benzinli araçların toplam satışlardaki payı 855.476 adet ile yüzde 39.5 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu oran yüzde 47.6 olarak gözlenmişti. Dizel araçlardaki kan kaybı ise daha büyük. Geçtiğimiz yıl üçüncü çeyrekte 769.922 adetle yüzde 27.8 pay sahibi olan dizel araçlar bu yılın aynı döneminde 381.473 adede kadar geriledi ve yüzde 17.6 paya ulaşabildi.

Avrupa’da bir diğer önemli gelişme de hibrit araçların toplam satışlardaki payının yüzde 20.7 seviyesine ulaşması oldu. Böylelikle hibrit araçlar ilk kez dizel araçları geride bıraktı ve benzinli araçlardan sonra en popüler ikinci seçenek haline geldi.

Avrupa’daki düzenlemeler arz ve talebin elektrikli araçlara yönelmesini artık neredeyse zorunlu kılıyor. Öyle ki pek çok üretici 2030’lu yıllardan itibaren Avrupa’da sadece elektrikli araç satacaklarını belirtti.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku