fbpx

Reklam

Amerikalıların dörtte üçü Facebook’un topluma zararlı olduğunu düşünüyor

0

CNN, ABD’de bulunan insanların popüler sosyal medya platformu Facebook hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için bir anket gerçekleştirdi. Anket sonuçları incelendiğinde ise Amerikalıların çoğunun Facebook’un toplumsal rolü hakkında olumsuz fikirleri olduğu ortaya çıktı.

1-4 Kasım tarihleri arasında yapılan ankete katılan Amerikalıların %76’sı Facebook’un dünya toplumlarını daha kötü hale getirdiğini ifade etti. Katılımcılar, platformun olumsuz etkilerinin yöneticilerden mi kullanıcılardan mı kaynaklandığı sorusu hakkında ise ikiye ayrıldı. %55’lik kısım kullanıcıların hatalı olduğunu söylerken %45’lik kısım Facebook yöneticilerinin hatalı olduğunu söyledi.

Ankette ortaya çıkan bir diğer önemli bulgu ise, katılımcıların neredeyse yarısının platformda dolaşan ‘komplo teorileri’ne inanan bir tanıdığının olmasıydı. Bu durum yanlış bilgi içeren içeriklerin olumsuz sonuçlarını bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. Pfizer CEO’su Albert Bourla da dün yaptığı açıklamalarda bu konuya değinmişti ve aşılar hakkındaki yanlış bilgilendirmelerin insanların ölmesine sebep olduğunu belirtmişti.  

Reklam

Ek olarak ankete katılan insanların %54’ü Facebook algoritmalarının kendilerine sakıncalı içerikleri önerdiğini söyledi. Bu durumun genç katılımcılarda çok daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Şirket baskı altında

Şirket bu duruma karşı elinden geleni yaptığını belirtiyor. Ancak son zamanlarda Meta (eski adıyla Facebook) üzerindeki baskı gittikçe artıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda eski bir şirket çalışanı Instagram’ın gençlerin zihinsel sağlığına zarar verdiğini ifade etmişti. Çıkan diğer haberlerde ise Facebook’un kâr etmeyi her şeyden önde tuttuğu, platformlarında nefret söylemlerine ve dezenformasyona izin verdiği ortaya çıkmıştı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: