fbpx

Reklam

ABD, engelli insanlara haksızlık yapıldığı gerekçesiyle Uber’e dava açtı

0

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, çarşamba günü yaptığı bir açıklamada uluslararası ulaşım ağı şirketi Uber’e dava açtığını duyurdu. Bakanlık, davanın sebebi olarak Uber’in engelli insanlardan fazla ücret almasını gösterdi.

Federal savcılara göre Uber, araba kullanıcıya ulaştıktan yolculuk başlayana kadar geçen sürede müşterilerinden ekstra bir ücret alıyor. Bu durum da arabalara binmek için fazla zamana ihtiyacı olan engelli bireylere karşı bir ayrımcılık yaratarak onların daha fazla ücret ödemesine sebep oluyor.

Bakanlık, dev şirketin politikalarını Engelli Amerikalılar Yasası’na (ADA) uygun bir şekilde değiştirmesi gerektiğini ve para cezası ödemesini istediğini açtığı davada belirtti. Ayrıca, şu ana kadar fazla ücret ödemiş olan engelli bireylere de tazminat ödenmesi gerektiğini de ifade etti.

Adalet Bakanlığı’ndan Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke yaptığı açıklamalarda, “Engelli insanların toplumda herkesle eşit erişim hakkına sahip olması gerekiyor. Uber gibi şirketler tarafından sağlanan özel ulaşım hizmetleri de buna dahil” ifadelerini kullandı.

Reklam

‘Şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratan bir dava’

Uber ise yaptığı açıklamalarda ADA isimli yasayı ihlal etmediğini, engellilerden ekstra bir ücret alınmadığını ifade etti: “Engelli insanların birçoğunun ulaşım ihtiyaçları için Uber’i tercih ettiğini biliyoruz. Aracın kalkmasına kadar süreçte alınan ekstra ücretin yolcuların bekleme sürelerine yönelik tasarlanmadığını belirtmek istiyoruz. Adalet Bakanlığı ile de bu şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratan dava konusunda görüşmeler halindeyiz.”

Uber böyle açıklamalarda bulunsa da ABD Adalet Bakanlığı davadan vazgeçmeyi planlamıyor ve şirketin para cezası ödeyip yasalara uygun politikalar uygulamasını istiyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku