fbpx

Reklam

ABD yangınlarında en 32 kişi öldü, onlarca kişi kayboldu

0

ABD’nin üç eyaletinde üç haftadır süren orman yangınlarında 30’dan fazla kişi öldü, milyonlarca dönüm arazi ve yerleşim yeri kül oldu. Öte yandan yangın bölgelerinde hava kirliliği ciddi boyutlarda artış gösterdi.

ABD’nin batı kıyısında büyük yıkıma yol açan yangınlarda 30’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Toplu ölümlere hazırlık

BBC Türkçe’nin haberine göre, birçok yerleşim yerinin küle döndüğü Oregon eyaletinde, onlarca kişi kayıp durumda bulunuyor. Eyalette görevli bir acil durum yetkilisi, hükümetin “toplu ölüm olaylarına” karşı hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

Yangınlar yaklaşık üç haftadır,Oregon, Kaliforniya ve Washington eyaletlerinde etkili oluyor. Milyonlarca dönüm arazi ile birlikte binlerce ev yandı.

On binlerce kişi yangınlardan kaçarak, evlerini terk etti.

Biden-Trump çekişmesinin de gündemi oldu

Demokratların başkan adayı Joe Biden, Cumartesi günü, “İklim değişikliği an itibariyle hayat tarzımıza varoluşsal bir tehdit oluşturuyor” diyerek, Başkan Donald Trump’ı iklim değişikliği konusunda şüpheci olmakla suçladı ve gerçeği gözardı etmekle eleştirdi.

Trump ise Pazartesi günü Kaliforniya eyaletine yapacağı ziyaret öncesi, yangınlarla ilgili olarak “kötü orman yönetimini” sorumlu tuttu.

Kaliforniya eyaletinde bir süredir devam eden ve kontrol altına alınamayan orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Kaliforniya’da yaklaşık iki hafta önce başlayan orman yangınları söndürülemiyor. Eyalet genelinde yangınlarla mücadele edilirken, bölge halkını güvende tutmak için mevcut ve komşu eyaletlerden gelen ekiplerce yangınlar söndürülmeye çalışılıyor.

Reklam

Hava kirliliği arttı

Yetkililer, yangınlarda şu ana kadar New Jersey eyaleti büyüklüğünde bir alanın yandığını belirtiyor.

Yangınlar nedeniyle oluşan duman tabakası ise bu eyaletlerin büyük şehirlerini kaplamış durumda. Portland, San Fransisco ve Seattle kentlerinde hava kirliliği insan hayatını tehdit ediyor.

Yalnızca Oregon eyaletinde, itfaiye ekipleri 16 büyük yangınla mücadele ediyor, 40 bin kişi evlerini terk etmek zorunda bırakıldı.

En az 32 kişi hayatını kaybetti

Eyaletin acil durum kurumu, 10 kişinin hayatını kaybettiğini ancak ölü sayısının bunun çok üzerine çıkabileceğini ifade ediyor.

Washington eyaletinde ise 15 büyük yangın söndürülmeye çalışılıyor. Eyalette bir yaşı da bir bebek ailesi ile alevlerden kaçmak isterken hayatını kaybetti. Anne ve baba ise kritik durumda tedavi altında.

28 büyük yangınla mücadele edilen Kaliforniya eyaletinde ise şu ana dek en az 22 kişi hayatını kaybetti. 15 bine yakın itfaiyeci 15 Ağustos’tan bu yana alevlerle mücadele ediyor.

Abdülhamid TÜRK

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku