fbpx

Reklam

Türk Dışişleri: Ermenistan’la ön şart olmaksızın görüşme konusunda mutabık kalındı

0

Türk Dışişleri’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da bir araya gelmiştir.

Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.

Reklam

Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir.”

‘Hiçbir ön koşul öne sürülmeden devam edilecek’

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri Moskova’daki görüşmelerinde, ilişkilerin tamamıyla normalleşmesi adına yapılacak görüşmelere hiçbir ön koşul öne sürmeden devam etme konusunda anlaştı.

Ermenistan Dışişleri’nin açıklamasında, “Yapıcı bir atmosferde gerçekleşen ilk görüşme sırasında özel temsilciler, Ermenistan ile Türkiye arasında diyalog aracılığı ile sürdürülecek normalleşme süreci konusunda fikir alışverişinde bulundular. Taraflar, ilişkilerin tamamen normalleşmesi adına yapılan görüşmelerin hiçbir önkoşul öne sürülmeksizin devam etmesi konusunda anlaştı” denildi.

Ermenistan Dışişleri yetkilileri ayrıca, ikinci görüşmenin ne zaman ve nerede gerçekleşeceğinin daha sonra diplomatik kanallar üstünden belirleneceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Aralık 2021’de TBMM’de yaptığı konuşmada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığının sinyallerini vermişti.

Büyükelçi Serdar Kılıç, 15 Aralık’ta Ermenistan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

Ermenistan da Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ı, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi kapsamında özel temsilci olarak atamıştı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: