fbpx

Reklam

“Hisar-A+” Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

0

Katmanlı hava savunma sistemi modern orduların, düşman unsurlar tarafından gelebilecek uçak, helikopter, balistik füze, seyir füzesi gibi tehditlere karşı 21.yy’da vatandaşlarını korumak adına sahip olması gereken en önemli savunma unsurlarından biridir. Ülkemizin de 1980’li yıllardan beri ciddi hava savunma sistemi eksikliği olduğu yetkililerce belirtilen, bu durumun bir an önce üst seviyede yetkin ve etkili sistemlerle telafi edilmesi gerektiği dile getirilen bir durumdur. Lakin o zamandan bu zamana kayda değer pek bir sonuç alınamamış ve ülkemizin bu alanda var olan eksikliği, eldeki sistemlerin eskimesi ve tehdit unsurlarının tehlike seviyelerinin yükselmesi ile daha da kötü bir hâl almıştır. Bu konuda ciddi tehditler hissedildiğinde, NATO müttefiki ülkelerden yardım almak ve onların ülkemize geçici bir şekilde Patriot bataryaları konuşlandırmalarını istemek zorunda kalınmaktaydı. Elbette bu ülkelere ülkemizin hava savunmasını sağlamaları konusunda bel bağlamak ne denli akıllıca olacaktır orası meçhuldür.

Günümüzde havadan gelebilecek tehditlerin büyüklüğünü ve ciddiyetini; bu tehditlerin bertarafı için de milli bir hava savunma sistemi bütününe ne denli ihtiyaç olduğunu anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum.

Ülkemiz de bu katmanlı hava savunma sisteminin ilk basamağını oluşturacak olan Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar-A projesi 2011 yılında Aselsan ve Roketsan firmaları yükleniciliği ile başlamıştır. Havadan gelebilecek helikopter, savaş uçağı, insansız hava araçları, havadan karaya füzeler gibi tehditlere yönelik olarak üretilen sistem 15km menzile ve 5km irtifaya sahip olacaktı. FNSS firması tarafından üretilen AVC30 paletli zırhlı araç üzerine kurulan yapısı ile mobilizasyon yeteneği yüksek, üzerindeki atışa hazır 4 adet füze ile 360°‘lik bir etki alanına sahip, 25km‘den fazla bir mesafeden hedefini tespit edebilen, sabit olabileceği gibi hareketli birliklere de hava savunma desteği verebilen, alanında gayet gelişmiş bir sistemdir.

Reklam

Ancak, elde edilen Hisar-A ve onun yeteneklerinin, TSK personelinden gelen geri dönütlerle birlikte daha da iyileştirilmesi, etkinliğinin üst seviyelere çıkarılması için çalışmalar hızla başlamış ve ortaya 17.12.2020 tarihinde seri üretim sürecinin başladığı belirtilen “Hisar-A+” çıkmıştır.

Hisar-A’dan farklı olarak A+ sistemimizde önleme irtifası 5km’den 8km‘ye çıkarılmış ve böylece “kısa menzil-alçak irtifa‘dan “kısa menzil-orta irtifa”bir sisteme evrilmiştir. Ayrıca önceden 4 adet füze taşıyabilen araçlar artık 6 adet atışa hazır füze taşıma kapasitesine erişmiş ve elini güçlendirmiştir. Hisar-A+ teslimatlarının 2021 yılının ilk çeyreğinde başlaması ve envantere girmesi hedeflenmektedir.

Ülkemizin katmanlı hava savunma sistemini öz kaynaklarını kullanarak oluşturabilmesi açısından son derece önemli olan bu projenin tamamlanması, bizi gururlandıran ve ileriki aşama olan HisarU veya diğer bir ismi ile Siper Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemimizin de başarı ile tamama erdirilmesinde itki kuvveti olacak olan bir başarıdır. Milli bir savunma sanayinin ne derece önemli olduğunu, bu alanda önde gelen ülkelerden biri olabilmek adına attığımız adımlarda, Batılı devletlerce önümüzde bir duvar olarak yükseltilen ve bizi yavaşlatma amacıyla ortaya konan ambargolardan anlamak mümkündür.

Önemli olan bu ambargolar veya ekonomik zorlamalara aldırmadan mücadeleye devam etmek ve bu konuda irade gösterebilmektir. Umarız savunma sanayinde yakaladığımız bu ivme korunabilir ve ileride çok daha gelişmiş sistemlerle ordumuzun elini güçlendirebiliriz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: