KORONA BİZDEN NE ALDI? BİZE NE VERDİ?

Sene başında Çin’de çıkan COVİD-19 yani korona görüldüğü günden beri hayatımızı değiştirdi, kurulu dünya düzenini alt-üst etti, eskisi gibi gezip dolaşamaz olduk.


0
1 Paylaşım

Sene başında Çin’de çıkan COVID-19 yani koronavirüs, görüldüğü günden beri hayatımızı değiştirdi, kurulu dünya düzenini alt-üst etti, eskisi gibi gezip dolaşamaz olduk, kimseyle tokalaşamayacak hale geldik. Belki de böyle olması gerekti. Kim bilebilir? Evlerimize tıkıldık kaldık, ne yapacağımızı bilemiyoruz artık.

Vefatları, hastaları es geçmek mümkün değil. Çünkü küresel bir salgına yakalandık ve çok yüksek vaka sayılarıyla karşı karşıyayız. Onları bir kenara koyarsak şunu anladık, aslında hiçbir şey değiliz, Yaradan’ın “Eşref-i Mahluk” olarak nitelediği insan; kendini çok büyük gördü, her şey kendine ait zannetti, öldürmeye, yakmaya, yıkmaya o kadar alıştı ki kendini kaybetti. Bizleri herkesten uzaklaştıran, yoğun bakım ünitelerine, ilaçlara, solunum cihazlarına bağlı kılan, bizleri öldüren o virüs değil bence.
Nasıl mı gelin anlatayım: bizleri bu hale sokan Suriye’de daha ölüm nedir bilmeyeceği yaşta ölüme alışan, kolunu bacağını kaybeden çocuğun ahıdır. Bizleri bu hale getiren şey cansız bedeniyle kıyıya vuran Aylan bebeğin ahıdır.

Bizi bu  hale getiren şey açlığa bağlı olarak her gün yaklaşık 25 bin kişinin yaşamını yitirdiği dünyada, sadece Türkiye’de ise 1 yılda 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık gıda israfı yapılmasıdır. Daha çok örneği var bunun. Bizim bu hale gelmemizi sağlayan en büyük faktör biziz, hak ettik bunu.

En azından temizliği öğrendik, kendimize geldik bir nebze de olsa, ölümün ne kadar yakın olduğu anladık, en önemlisi ne kadar aciz olduğumuzu hissettik iliklerimize kadar. Nefes alabilmenin, gökyüzünün, yaşamanın ne büyük nimet olduğunu fark ettik.
Empati yapmayı öğrendik; hastalıkları, engelleri nedeniyle evinden çıkmayanların halini. Hani o çok beğendiğin ama aldığın, ihtiyacın olmadığın halde aldığın o kıyafeti giyemeyeceğini, ‘nereye gidiyoruz böyle’ demeyi öğrendik.

Yardım etmeyi öğrendik. Paranın hiçbir önemi olmadığını, bizi mutlu etmediğini öğrendik, umarım öğrenmişizdir. Hasılı kelam kendimize gelelim, haddimizi bilelim Yaradan’a karşı. Bundan sonra hayatın kıymetini öğrenelim, ailenin, dostluğun, toplumsal aidiyetin değerini yeniden fark edelim, keşfedelim.

Selam ve dua ile…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Hay aksi! Hay aksi!
0
Hay aksi!
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
Ha Ha Ha Ha
0
Ha Ha
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Zafer! Zafer!
1
Zafer!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Bildirimleri Aç    Evet Hayır