fbpx

Reklam

Moderna ve Pfizerin geliştirdiği aşılarda yan etkiler açıklandı

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen ve virüse karşı %94,5 etkili olduğu iddia edilen aşının yan etkilerinin olduğu belirtildi.

Amerikan Tabipler Birliğinden uzmanlar, Moderna ve Pfizerın geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşılarının yan etkilerini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, Moderna aşısının testlerine katılan gönüllülerin %2.7’sinde ilk dozda aşı yapılan bölgede ağrı ve acı olduğu ifade edildi.

İkinci dozda gönüllülerin %9.7’sinde yorgunluk, %8.9’unda kas ağrısı, %5.2’sinde eklem, %4.5’inde ise baş ağrısı görüldü.

Gönüllülerden 43 yaşındaki bir kişinin 12 saat süren şiddetli ateş yaşadığı ifade edildi.

YAN ETKİLER ZARARSIZ

Reklam

Pfizerin testlerine katılan kişilerin %4’ünde ikinci dozdan sonra baş ağrısı hissettikleri saptandı. Söz konusu yan etkilerin zararsız olduğu belirtildi.

Koronavirüse karşı en büyük önlemin, maske kullanımı, temizliğe önem verilmesi ve sosyal mesafe olduğunu hatırlatır, Sağlıklı Günler dileriz..

Koronavirüs salgının tüm ayrıntılarını ve salgına dair yeni gelişmeleri Politizasyon Telegram Kanalından öğrenebilirsiniz; https://t.me/politizasyon

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku