fbpx

Reklam

Netflix’ten Suudi Arabistan’da Cemal Kaşıkçı sansürü

0

Netflix, Suudi Arabistan Veliahtı bin Selman’ın, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirildiği bir programı ülkede yayından kaldırınca pedofili ve eşcinsellik içeren videolara izin verildi.

Türk kökenli Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

Suudi Arabistan’dan kaçarak, yönetimi eleştirdiği için hedef olan Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde emri verdiği iddia edilen Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed bin Selman’ın da konu edildiği Netflix belgeseli, ülkede yayından kaldırıldı. Karşılığında da Netflix’in en çok eleştirildiği “pedofili” ve “eşcinsellik” temalarıyla dolu yayınlara Suudi Arabistan’da izin çıktı.

NETFLİX CEO’SUNDAN İTİRAFLAR

Netflix’in CEO’su Reed Hastings, CNN televizyonuna verdiği bir röportajda, Ocak 2019’da Hasan Minhaj’ın sunduğu “Patriot Act” isimli programın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bölümünün Suudi Arabistan’da yayından kaldırılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni yayımladığı kitabında ifade özgürlüğünden bahsederken, Suudi Arabistan’ın isteği üzerine bir programın yayından kaldırılmasının bir hata olup olmadığının sorulması üzerine Hastings, “Bu zor bir karardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Patriot Act’in ilgili bölümünü yayından kaldırmanın karşılığında, “Queer Eye,” “Sex Education” ve “Orange is the New Black” gibi programları Suudi Arabistan’da yayınlama şansları olduğunu belirten Hastings, “Bu tedirgin edici bir tavizdi, bunu onaylamamız kolay olmadı ama bu adımın iyi olduğunu düşünüyoruz.” sözleriyle kararını savundu.

Hastings’in açıklamalarının ardından, sosyal medya kullanıcıları söz konusu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin bulunduğunu ancak Suudi Arabistan’ın siyasi çıkarları için bu programlara müsaade ettiğini belirterek, Netflix’in kararına tepki gösterdi.

SUUDİLER İSTEDİ, NETFLİX KALDIRDI

Minhaj, Netflix’teki “Patriot Act” adlı programının 2019 Ocak ayında yayımlanan bir bölümünde, Suudi Arabistan’ı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki iç savaş nedeniyle eleştiren ifadeler kullanmış, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın reformcu olduğu iddialarına karşılık da “Onun modernleştirdiği tek şey Suudi diktatörlüğü.” yorumunu yapmıştı.

Suudi yönetiminin Kaşıkçı cinayeti konusunda birbiriyle çelişen açıklamalar yapması noktasında da Minhaj, şu eleştirilerde bulunmuştu:

“Suudi Arabistan, onun (Kaşıkçı’nın) ortadan kaybolmasını açıklamak için mücadele verdi. Önce konsolosluktan güvenli bir şekilde ayrıldığını söylediler ardından Kaşıkçı’nın hayatta olduğunu kanıtlamak için dublör kullandılar. Bir noktada, onun Jackie Chan tarzı bir arbedede öldüğünü söylediler. O kadar çok açıklama yaptılar ki bir tek Kaşıkçı’nın kendi başına kaya tırmanışı yaptığı esnada ölmediğini söylemedikleri kaldı.”

Abdülhamid TÜRK

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku