fbpx

Reklam

Yellen: Yüksek enflasyonun 2022’nin ortasına dek sürmesini bekliyorum

0

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar günü CNN’in “State of the Union” programına yaptığı değerlendirmede, enflasyonun, tedarik zorlukları, ABD’de sıkı işgücü piyasası ve pandemiden kaynaklanan diğer faktörlerin etkilerinin azalması ile birlikte gelecek yılın ikinci yarısında gevşemesinin beklendiğini kaydederek, “Mevcut durum ‘geçici’ bir sıkıntıyı yansıtıyor” dedi.

Yellen, “Enflasyonda kontrolü kaybetmek üzere olduğumuzu düşünmüyorum” diyerek, eski Hazine Bakanı Lawrence Summers’ın bu yaz dile getirdiği eleştiriyi kabul etmedi ve “Amerikalılar uzun bir süredir son dönemde deneyimlediğimiz şekilde bir enflasyon görmedi. Ancak tekrar normale döndüğümüzde, bunun sona ermesini bekliyorum” şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının tahvil alımlarını yakın bir zamanda azaltmaya başlayacağını, ancak faiz artırımı konusunda sabırlı davranmaya devam edeceğini söyleyerek, inatla yüksek seyreden enflasyona ilişkin endişelerini daha yüksek bir tonda dile getirdi.

S&P 500 Endeksi son sekiz günde ilk düşüşünü gerçekleştirirken, gösterge Hazine tahvilleri ralli yaptı ve bunun sonucu 10 yıl vadeli tahvillerin faizi iki ayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Enflasyon beklentileri, 10 yıllık başabaş oranın yüzde 2,64 ile 2005 yılındaki rekor zirvenin 15 baz puan kadar uzağına tırmanması ile birlikte yüksek seviyelerini korurken, faiz traderları Fed’in gelecek bir yıllık dönemde en az bir kere faiz artırımına gideceği yolundaki beklentilerini koruyor.

Reklam

Powell, politikaların bir dizi sonucu yönetebilmek için ‘iyi pozisyonlandığını” söyledi.

Yellen, Başkan Joe Biden’a Powell’ın Fed başkanlığına yeniden atanıp atanmaması kararına ilişkin nasıl bir tavsiyede bulunduğu konusunda yorum yapmaktan kaçındı, ancak finansal regülasyonun, kendisi ve kendisinde önceki Ben Bernanke’nin başkanlık döneminde olduğu gibi, Powell’ın döneminde ‘kayda değer bir şekilde güçlendiğini söyledi.

Yellen, pandeminin finans piyasalarındaki stresi artırdığını kaydederek, “Finans sistemimizin özü, sermaye likiditesi, risk yönetimi ve stres testindeki iyileşmelerden dolayı oldukça iyi işledi ve bu iyileşmeler Powell’ın yönetimi sırasında yerinde kaldı” dedi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku