fbpx

Reklam

Ukrayna: Rusya müzakereler sırasında tekliflerimizi dikkatle dinliyor

0

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için gerçekleştirilen müzakereler sırasında, Rus tarafının Ukrayna’nın tekliflerini ültimatom vermeden dikkatle dinlediğini bildirdi.

Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için gerçekleştirilen müzakerelerin çevrim içi devam ettiğini hatırlattı.

“Müzakereler sırasında Rusya Federasyonu ültimatom vermiyor, tekliflerimizi dikkatle dinliyor.” ifadelerini kullanan Podolyak, Ukrayna’nın pozisyonların hiçbirinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Podolyak, “Taleplerimiz savaşın sona ermesi ve Rusya Federasyonu’nun birliklerinin geri çekilmesidir. Anlayışı görüyorum ve diyalog sürüyor.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, 18 günde 13 bin Rus askerinin öldüğünü açıkladı

Reklam

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesine saldırı gerçekleştiren Rus ordusundan 13 bin askerin öldüğünü bildirdi.

Zelenskiy, Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Ukrayna’nın aslında 8 yıldır topraklarını korumak için savaştığını ancak şimdi geniş kapsamlı savaşın içinde bulunduklarını kaydederek, “Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik geniş kapsamlı saldırısının 18. günündeyiz. 18 gün içinde öldürülen 13 bin işgalci var.” dedi.

Rus ordusunun bu kadar kaybının, Çeçenistan ile Afganistan’daki savaşlarda dahi olmadığını belirten Zelenskiy, Rus Silahlı Kuvvetlerine ait 74 uçak, 86 helikopter ve 1000’den fazla zırhlı aracın imha edildiğini hatırlatarak, “Ukrayna pes etmez, halk pes etmiyor. Ukrayna, kahramanca savaşıyor.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, şimdi Ukrayna’nın Mariupol kentinin en zor durumda olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“125 bin kişiyi tahliye ettik. Bugün en önemlisi Mariupol’dür. Düşmanın bu şehirden çıkarılması için elimizden geleni yapıyoruz. Mariupol’a şimdiden 100 ton insani yardım gönderdik ve vatandaşlarımızın bunu alması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku