fbpx

Reklam

Tahvil piyasasında ‘faiz’ korkusu

0

Tahvil yatırımcıları, ABD’de yüksek kalmaya devam eden enflasyon sonrasında maliyet baskısının devam edeceğini fiyatlamaya başladı. ABD 5 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark 2020 ortasından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD’de tüketici enflasyonu Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 artarak 1990 yılından bu yana en hızlı yıllık artışı kaydetmesiyle enflasyon göstergesi 5 yıllık başabaş faiz oranı da rekor yüksek seviyeye tırmandı.

Bloomberg’in verilerine göre, Traderlar geçen haftadan itibaren tahvil piyasasında düşüşün süreceğine yönelik pozisyonlanıyor. Traderlar en az bir en fazla 5 yıllık tahvillerde kısa pozisyon almaya başlarken piyasalar kısa pozisyonların gelecek haftalarda artıp artmayacağını yakından takip edeceler.

Reklam

Piyasalarda kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli tahvil faizlerinden daha hızlı yükselmesi, Fed’in faiz oranlarını yakın zamanda artırmayacağını söylemesine ilişkin endişelerin bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Piyasaları tedirgin eden asıl konu ise eğer merkez bankaları enflasyon ile mücadele etme konusunda yeterince hızlı davranmazsa sonrasında faizleri çok hızlı artırmak zorunda kalması ve bunun da ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturma ihtimali.

İki yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi de çarşamba günü 8 baz puan yükselerek 2020’nin Mart ayından bu yana en hızlı günlük yükselişi gerçekleştirmiş oldu.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: