fbpx

Reklam

S&P: Türkiye’de toparlanma sürüyor ama belirsizlikler de devam ediyor

0

S&P Küresel Kredi Derecelendirme Direktörü Maxim Rybnikov S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit ederek görünümünü değiştirmemesi üzerine Bloomberg HT’ye konuk oldu.

Rybnikov,Türkiye’de güçlü bir toparlanma olduğunu ama belirsizliklerin hala devam ettiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye’yi de herhangi başka bir ülkeyi değerlendirdiğimiz gibi bir metodolojide değerlendirdik. Derecelendirme yaparken politika durumu, bütçe parametreleri ve para politikasına odaklandık. Son raporumuzda özellikle güçlü bir toparlanma oldu ve Türkiye’de toparlanma sürüyor ama aynı zamanda belirsizlikler de devam ediyor”

Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık indirimi için ise Rybnikov, “Enflasyon çok yüksek seyrediyor. Merkez Bankası’nın net Döviz rezervi çok düşük ekonomik politikalarda bir öngörülememezlik var ve Merkez Bankası 200 baz puan indirim ile piyasaları şaşırttı” diye ekledi.

Reklam

Rybnikov, “2023 genel seçimler konusunda da bir belirsizlik var. Bu seçime doğru giderken ekonomiyi de teşvik etmek isteyebilirler. Dengesizlikler daha da fazla artabilir. Bankacılık sektörü etkilenebilir” ifadelerini kullandı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku