fbpx

Reklam

Savaş, Ukrayna’ya yazılım ihracatını da vurdu

0

Hande Berktan

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın Türk yazılım sanayine etkilerini, Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programında anlatan YASAD YKB. Gönül Kamalı ‘’Ukrayna uzun yıllardır yaptığı IT yatırımlarıyla nitelikli işgücüne yani yazılımcıya sahip bir ülke.

Dolayısıyla Türk bilişim sektörü, sıkıntı yaşadığı işgücü konusundaki eksikliği Ukrayna pazarından sağlıyordu. Ayrıca Avrupa Birliği ile entegrasyonları nedeni ile Avrupalı şirketlerin verilerine ulaşımı, kullanımı ve verileri işleme gerektiğinde, Türk yazılım şirketlerinin, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya hizmet verdiği bir iş modeli kurulmuştu. Türk yazılım sektörünün Avrupa’ya ulaşımında köprü görevi gören ülke konumunda Ukrayna. İhracat gelirlerine baktığımızda, Türk yazılım sektörünün ilk 10 ihracat pazarı arasında yer alıyor. Bugün, Ukrayna’da onlarca yazılım firmamızın ofisleri, yatırımları mevcut. Ukrayna’nın telekomünikasyon altyapısını Türk şirketi sağlıyor. İhracat tarafında ürün satışlarımız durma noktasında. IT kaynakları altyapı savaştan etkilendiğinden dolayı devredışı kaldı.’’ dedi.

Reklam

Bilişim teknolojileri şirketi Tech Data Synnex TR.GM.Behçet Yumrukçallı ise pandemide başlayan çip tedarik sıkıntısının artarak devam ettiğine işaret ediyor.

Yumrukçallı “4 haftayı bulan tedarik süreci bugün 6 aya kadar çıktı.Bu sektörü ciddi etkilemeye başladı. Tedarik sıkıntısı ve kurdaki artış sadece otomotivde değil , bilişim sektöründe de derinden hissediliyor. Firmaların projeleri , paraları var ancak yatırımlarını ötelemek durumunda kalıyor.Savaş nedeniyle ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ambargolar dolaylı da olsa, bizi de etkileyecek’’ dedi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku