fbpx

Reklam

Reel sektör 2 puanlık faiz indirimini nasıl karşıladı?

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2 puanlık faiz indirim kararı reel sektör tarafında da yankılandı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Merkez Bankası, bugünkü kararıyla enflasyonu önemsemediğini ve dikkate almadığını ortaya koydu.” ifadelerini kullandı.

Beklentinin üzerinde faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizi olan bir haftalık repo faizini beklentinin üzerinde 200 baz puan indirimle %16’ya düşürdü. TCMB, politika faizindeki aşağı yönlü düzeltme için “yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını” açıklarken, kararın ardından Dolar/TL yeni bir rekor kırdı.

Reklam

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi faizin yüzde 16,50’ye çekilmesi çekilmesi yönündeydi.

TCMB’nin karara ilişkin metninde, geçen ay olduğu gibi, enflasyonda yaşanan yükselişte arızi unsurların etkili olduğu değerlendirmesine yer verildi. “Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir” denilen açıklamada, “Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir” ifadesi yer aldı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku