fbpx

Reklam

Piyasa, TCMB’nin yine pas geçmesini bekliyor

0

Piyasa katılımcıları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini Mart toplantısında da sabit tutacağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 21 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği faiz anketinde Mart toplantısına ilişkin medyan beklenti faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu.

Ankette yılsonu tahminini paylaşan 11 kurumun medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutulacağı şeklinde belirlendi.

Ankette en düşük yılsonu tahmini veren kurum Ağustos ayından itibaren faiz indirimlerine başlanarak politika faizinin yılsonuna kadar yüzde 9 seviyesine kadar düşürülmesini, en yüksek tahmini paylaşan kurum ise Nisan ayında 200 baz puanla faiz artırımına gidilerek yılsonuna kadar politika faizinin yüzde 22 seviyesine kadar yükseltilmesi beklentisini paylaştı.

Reklam

Ankette cari denge beklentisi de soruldu

Bu anket döneminde yılsonu için cari denge tahmini de soruldu.

Ankete katılan 17 kurumun medyan beklentisi yılın 32,5 milyar dolar cari açıkla tamamlanacağı yönünde oluştu. En yüksek tahmini veren kurum 52 milyar dolar, en düşük tahmini veren kurum 20 milyar dolar yönünde tahmin paylaştı.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku