fbpx

Reklam

Petrol, Suudi Enerji Bakanı’nın açıklamasıyla yükseldi

0

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın küresel petrol üretimiyle ilgili dikkatli davranılması gerektiğini ve talebin hala salgının etkisinin altında olduğunu belirtmesiyle yükselerek varil başına 86 doların üzerine çıktı.

Küresel gösterge Brent petrol, yüzde 1 yükselişle art arda yedinci haftayı da yükselişle kapatırken Batı Teksas Petrolü 2014 yılından beri en yüksek seviyeyi gördü.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman, Bloomberg’e verdiği röportajda üreticilerin fiyatlardaki yükselişi kanıksamaması gerektiğni çünkü talebin hala salgının yarattığı risklerden etkilenebileceğini söyledi.

Reklam

Petrol fiyatları, geçtiğimiz 12 ayda neredeyse ikiye katlanırken küresel ekonomilerdeki toparlanma enflasyona dair endişeleri de artırıyor. Canlanan ekonomilerle beraber yakıt tüketimi de artarken OPEC ülkeleri 2020 yılında uygulamaya koydukları sert üretim kesintisi önlemlerinde sınırlı bir gevşemeye gitti.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,1 yükselişle varil başına 86,37 dolara tırmandı.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,1 yükselişle varil başna 84,70 dolardan işlem görüyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku