fbpx

Reklam

Petrol piyasalarında ‘rezerv baskısı’ devam ediyor

0

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Joe Biden’ın stratejik rezervleri kullanması konusunda çağrıların artmasıyla geriledi. Batı Teksas Petrolü, art arda üç haftayı kayıpla kapattıktan sonra yüzde 0,4 geriledi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Biden’a stratejik petrol rezervlerini kullanması çağrısında bulunurken tüketicilerin benzin fiyatlarındaki düşüşe ihtiyaçları oolduğunu belirtti.

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol arzı ise geçen ay bir önceki aya kıyasla günlük 1 milyon 740 bin varil artışla yaklaşık 97 milyon 560 bin varile yükseldi.

Bu dönemde OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi 1 milyon 520 bin varil artarak yaklaşık 70 milyon 110 bin varil oldu. OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise 220 bin varil artarak yaklaşık 27 milyon 450 bin varil seviyesinde gerçekleşti. OPEC’in küresel petrol üretimindeki payı ise yüzde 28,1 olarak kayıtlara geçti

Reklam

Bu dönemde OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Suudi Arabistan ve Venezuela’da artarken, Nijerya ve Gabon’da düşüş görüldü.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,4 düşüşle varil başına 80,47 dolar civarına geriledi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,4 düşüşle varil başına 81,82 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: