fbpx

Reklam

Petrol piyasalarında gözler ABD stok verisinde

0

Petrol fiyatları, yatırımcıların giderek sıkılaşan bir piyasaya ve ABD stoklarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağına odaklanmasıyla yükseldi.

Brent petrol yükselirken Batı Teksas Petrolü yatay bir seyir izledi. Amerikan Petrol Enstitüsü, bugün özel sektörün ve Oklahoma’daki ana depolama merkezinin petrol stok verileriyle ilgili raporunu paylaşacak.

OPEC ülkeleri gelecek hafta üretim politikalarını değerlendirmek için toplanacak. Rusya, OPEC’in üretimi günlük 400 bin varil artırma konusunda anlaşmasını bekliyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman, Bloomberg’e verdiği röportajda üreticilerin fiyatlardaki yükselişi kanıksamaması gerektiğni çünkü talebin hala salgının yarattığı risklerden etkilenebileceğini söyledi.

Reklam

Goldman Sachs analistleri ise küresel petrol talebinin günlük 99 milyon varili geçtiğini ve yakın bir zamanda salgın öncesi seviye olan günlük 100 milyon varile ulaşabileceğini belirtti. Analistler, artan doğalgaz fiyatlarının ve elektrik üretimi için artan petrol talebinin günlük 1 milyon varil civarında etkilediğini düşünüyor.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,2 yükselişle varil başına 86,13 dolar çıktı.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında salı günü 2014’ten bu yana ilk defa 85 doları gördükten sonra salı günü varil başına 83,82 dolardan işlem görüyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku