fbpx

Reklam

Petrol FED toplantısı sonrası yükseldi

0

New York vadelileri önceki seansta Omikron endişelerinin yol açtığı kayıplarını geri alarak yüzde 1,5 yükseldi. FED yetkilileri varlık alım programlarını beklenenden erken bitireceklerini açıkladı. Son 40 yılda görülen en yüksek enflasyona karşı mücadeleyi güçlendireceklerinin sinyalini veren Fed kararı sonrasında S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

“Piyasa, Omikron ortaya çıktığından beri talep için en kötü senaryoyu fiyatlıyor” diyen Australia and New Zealand Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes “Hala düzlüğe çıktığımız söylenemez. Önümüzde hala birçok risk mevcut” yorumunda bulundu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in, Omikronu kontrol altına alma amacıyla tatil döneminde seyahat kısıtlaması getirmesi talep görünümünü düşürse de ABD’de tablo daha pozitif bir görünüme sahip.

Uluslararası Enerji Ajansı bu hafta yaptığı açıklamada piyasanın hali hazırda arz fazlası konumunda olduğunu belirtirken, dünyanın en büyük bağımsız petrol taciri olan Vitol Group, üretim için yapılan yeni yatırımların azalması nedeniyle önümüzdeki yıldan itibaren fiyatların yükselmesini beklediğini kaydetti.

Reklam

Enerji Bilgilendirme İdaresi’nin raporuna göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 4,58 milyon düşerken, bu durum dünyanın en büyük ekonomisinde tüketimin görünümü açısından olumlu bir işaret olarak yorumlanıyor.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,1 artarak 71,64 dolara yükseldi.

Şubat vadeli Brent Petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,9 artarak 74,52 dolara yükseldi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku