fbpx

Reklam

Özel sektör tahvillerinde satış baskısı

0

Artan enflasyon endişeleri ve faiz artış beklentilerinin kuvvetlenmesi tahvil piyasaları için kötümser öngörülerin ortaya çıkmasına yol açıyor.

Morgan Stanley stratejistlerine göre gelecek yılın başlarında enflasyon endişelerinin özel sektör tahvillerinde “düzeltme yaratma ihtimali yüksek”. Aralarında Srikanth Sankaran’ın da olduğu stratejistler enflasyon riskinin yanısıra arz zinciri problemleri ve ücret baskılarının şirketleri olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Reklam

ABD enflasyon verisi sonrası özel sektör tahvillerinden çıkış hızlanmıştı. Yatırım yapılabilir nottaki özel sektör tahvillerini takip eden IShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF’inden cuma günü 1,5 milyar dolarla en büyük ikinci günlük çıkışı gerçekleşti.

ETF’ten bu yıl toplamda 16 milyar dolar çıkış yaşandı. Bazı tahvil yatırımcıları ABD enflasyonundan görece daha az etkilenen kısa vadeli tahvillere yöneliyor. DWS North America SGMK Başkanı Gregory Staples, portföylerindeki kısa vadeli tahvilleri artırdıklarını belirtti.

Dolar cinsi, yatırım yapılabilir notlu, en az 10 yıl vadeli tahvilleri takip eden Bloomberg endeksinde getiri geçen hafta 2,4 baz puan artarken 10 yıldan daha az getirili tahvilleri izleyen endekste getiri yükseliş ibir baz puandan az gerçekleşmişti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: