fbpx

Reklam

OECD’den haftalık büyüme verisi

0

Büyüme verisi haftalık olarak ölçülmeye başlandı. Ekonomik aktivitedeki değişimleri daha hızlı ve yakından takip edebilmek için güncel durumu yansıtabilen ve daha sık frekansta açıklanan veriler arasında haftalık büyüme verileri de eklendi.

Bu doğrultuda takip edilen aylık frekansta açıklanan imalat PMI, reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi ve perakende ticaret gibi verilerin yanında günlük bazda açıklanan elektrik tüketimi/üretimi ve ihracat verilerine bu haftana itibaren bir yenisi daha ekleni. Bu haftadan itibaren izlenen veriler arasına OECD tarafından Google Trends verileri kullanılarak hazırlanan, gerçek zamanlı ve yüksek frekanslı bir gösterge olan OECD Haftalık GSYH Göstergesi de eklendi.

Arama davranışları inceleniyor

Reklam

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin verdiği bilgiye göre, haftalık GSYH Göstergesi, G20, OECD ve OECD ortak ülkelerini kapsayan 46 ekonomideki GSYH büyümesinin gerçek zamanlı tahminlerini yapıyor. Ekonomik faaliyetin çok sayıda yönünü kapsayan Google Trends verilerinin verdiği sinyaller ekonominin haftalık resmini göstermesi açısından makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak bir araya getiriliyor.

Arama davranışıyla ilgili veriler, tüketim, işgücü piyasaları, konut, ipotek, iş hizmetleri, deniz taşımacılığı ve tarım ekipmanları dahil endüstriyel faaliyet ile ayrıca ekonomik duyarlılık ve yoksulluk hakkında sinyal verici bilgi taşıyor. Verilere göre 6 Mart ile başlayan haftada GSYH büyümesi yüzde 6,8 seviyesine yavaşlamış bulunuyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: