fbpx

Reklam

Meksika Merkez Bankası’ndan beklenmedik faiz artışı

0

Meksika Merkez Bankası, beklentilerin aksine, faiz artırımlarını hızlandırdı. Bankanın bu şahin adımı hızlı bir şekilde bozulan enflasyon beklentilerini kontrol altına alabilmek için attığı kaydediliyor.
Görevi yakında bırakacak Alejandro Diaz de Leonraised başkanlığındaki banka, Perşembe günkü toplantıda gösterge faizi yarım puan artırarak yüzde 5,5’e çıkardı. Bu bankanın Şubat 2017’den bu yana en agresif faiz artırımını işaret ediyor.

Bu karar, Bloomberg’in anketine katılan 25 ekonomistin 8’i hariç tümünü şaşırttı. 17 katılımcı bankanın üst üste sekizinci kez çeyrek puanlık faiz artırımına gitmesini bekliyordu.

Bankanın beş kurul üyesinin dördünün desteğini alan bu kararı, Meksika pesosunun yüzde 1,2 kadar yükselerek 2 Aralık’tan bu yana en güçlü rallisini gerçekleştirmesine neden oldu.

Reklam

Politika yapıcılar, karar sonrası yapılan açıklamada, bu adımlarının, enflasyon şoklarının “boyutu ve çeşitliliği” yanında, fiyat formasyonunun yayılma riski ve parasal ve finansal koşulların küresel bazda sıkılaştırılmasından kaynaklanan zorluklardan dolayı atıldığını kaydettiler.

Meksika’da enflasyon bu yıl, ekonomiye desteği sürdürmek için hazırlanan parasal koşulların temkinli bir şekilde sıkılaştırıldığı bir ortamda, istikrarlı bir şekilde hız kazandı ve hedef seviyenin üzerinde kaldı. Ancak politika yapıcılar, genişlemeci para politikalarının sınırları olduğu ve devam eden fiyat baskıları ya da enflasyon beklentilerinde kötüleşme durumunda kararlı bir tepki verileceği konusunda açıklar.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku