fbpx

Reklam

Lagarde’a göre orta vadeli enflasyon hedef altında kalacak

0

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Enflasyonun orta vadede yeni simetrik yüzde 2 hedefimizin altında kalacağı öngörümüzü sürdürüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Lagarde önümüzdeki yıl için halen enflasyonda ılımlılaşma öngörmeye devam ettiklerini, ancak bu ılımlılaşmanın önceki beklentilerine göre daha uzun süreceğini söyledi.

Reklam

“Enerji fiyatları yükselmeyi sürdürür, arzı sıkıntıları kalıcılaşırsa enflasyon beklediğimizden yüksek seviyeye ulaşabilir” diyen Lagarde, daha hızlı enflasyonun ücretleri etkilediğine dair kanıt olmadığını söyledi.

Lagarde, “Seneye ücretlerin bu yıla göre bir parça daha hızlı artmasını öngörsek de ikinci tur etkilerin yarattığı risk, sınırlı kalmayı sürdürüyor. Büyüme momentumu arz sıkıntıları ve yüksek enerji fiyatları sebebiyle bir parça ılımlı hale geliyor” diye ekledi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: