fbpx

Reklam

Küresel piyasalarda sıkılaşma ve savaş baskısı

0

ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkması, Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alım azaltımını hızlandırma kararı alması ve Ukrayna’dan olumsuz haberler gelmeye devam etmesi ile ABD ve Avrupa endeksleri perşembe gününü düşüşle tamamladı.

S&P 500 yüzde 0,43 düşerken, Nasdaq 100 yüzde 1,10 geriledi. Bu sabah da ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları geriliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız dördüncü haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. ABD’de SEC’nin bu hafta belli denetim yükümlülüklerini yerine getirmeyen 5 Çinli teknoloji şirketinin kottan çıkarılabileceğini açıklaması sonrası Hong Kong Hang Seng Teknoloji Endeksi yaklaşık yüzde 9’a kadar düşüş kaydetti. Nasdaq Golden Dragon China Endeksi yüzde 10 ile Ekim 2008’den bu yana en sert günlük düşüşünü yaşadı.

Perşembe günü bir ara yüzde 2 seviyesini aşan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,97 seviyesine inerken, 30 yıllık ABD tahvil getirisi Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brent petrol hafta başından bu yana yüzde 8’e yakın değer kaybetmiş durumda.

Altın ise 2 bin doların hemen altında, aralıksız ikinci haftalık yükselişine ilerliyor. Küresel ETF altın pozisyonları bu hafta 45 tondan fazla artış kaydetti ve bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD enflasyonu ve Ukrayna savaşı ile Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız üçüncü haftalık yükselişine hazırlanıyor. Türk lirası bu sabah Güney Kore wonunun ardından en çok düşen ikinci gelişen ülke para birimi.

Reklam

Savaşta son gelişmeler

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yaklaşık 40 bin sivilin savaş bölgelerinden tahliye edildiğini, ancak Rusya’nın saldırılarının Mariupol dahil bazı kentlerden tahliyeleri engellediğini söyledi.

Kiev valisi Rusya’nın saldırıyı başlattığından bu yana başkent nüfusunun yarısının kaçtığını açıkladı. Çin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından başlatılan işgal kararını eleştirmeden, ateşkes görüşmelerini desteklediğini yineledi. Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden “ABD’nin Ukrayna’daki askeri biyolojik faaliyelerine” yönelik iddiaları görüşmek üzere toplantı talep ettiğini bildirdi.

Rusya’nın BMGK’na toplanma çağrısı yapma yetkisi bulunmazken, ABD ve Ukrayna bu yöndeki iddiaları yalanladı. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusların “yalnızca kimyasal ve biyolojik silah kullanma kapasitesine sahip olmadıklarını, aynı zamanda geçmişte bunu yaptıklarını” söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın bu tür silahları kullanacağından korktuğunu ve bunu yapabilmek için “hazır sahte bir hikayeleri olduğunu” söyledi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku