fbpx

Reklam

Küresel piyasalarda ‘Mart’ fiyatlamaları

0

Fed’in çok sayıda bölgesel başkanından enflasyonla agresif şekilde mücadele edileceğine yönelik açıklamalar gelmesinin ardından Wall Street endeksleri günü düşüşle tamamladı.

Dow Jones yüzde 0,49, S&P 500 yüzde 1,42 düşerken, Nasdaq 100 ekimden bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Asya’da düşüşlere yüzde 1’i aşan kayıpla Japon Nikkei endeksi öncülük etti. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 yüzde 0,56 düşüyor.

ABD vadeli endeksleri ise yönlerini yukarı çevirmiş durumda.

ABD tahvil getirileri yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeniden yüzde 1,72’ye çıktı.

Bloomberg Dolar Endeksi kayıplarını aralıksız 4. güne taşırken, 1.162 seviyesinden işlem görüyor.

Fed yetkilileri Mart ayına işaret etti

Reklam

Fed yetkilileri bu yıl faiz artırımlarının Mart ayında başlamasına sıcak bakıyor.

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı adayı Lael Brainard, Perşembe günü sunum yaptığı ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nden gelen bir soru üzerine, Fed’in varlık alımlarını Mart ortasında sonlandırmaya hazırlandığını ve Mart ayında faiz artırmaya başlamaya açık olduğunu belirtti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da Mart ayında faiz artırım sürecini başlatmayı destekledi, 2022 için 3 ya da 4 faiz artırımı öngördü. Bu yıl için benzer sayıda faiz artırımı tahmininde bulunan

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ilk faiz artırımının iki aylık bir süre içinde gelmesi ihtimalini yadırgamayacağını belirtti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin şartların desteklemesi halinde Fed yetkililerinin Mart ayında faiz artırabileceklerini söyledi.

Fed Guvernörü Christopher Waller, bu yıl 3 faiz artırımının “iyi bir baz senaryo” olduğunu ancak enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi halinde 4 hatta 5 artırım yapılabileceğini, düşerse de 3 artırımda kalınabileceğini ifade etti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

%d blogcu bunu beğendi: