fbpx

Reklam

Küresel piyasalarda bilanço rallisi

0

Facebook’un olumlu sonuçlarının genel bilanço iyimserliğine katkı sağlaması ve ABD-Çin görüşmesiyle hisseler yeni zirvelere ulaşıyor.

ABD S&P 500 endeksi yüzde 0,5 yükselişle Pazartesi gününü yeni rekor zirvede kapadı. Nasdaq yüzde 0,9 yükseldi. Tesla, kiralama şirketi Hertz ile 100 bin araçlık anlaşmasını duyurmasının ardından 1 trilyon dolar piyasa değerini geçen ilk otomobil şirketi oldu.

Pozitif atmosfer vadelilere de yansıyor. Bu sabah S&P 500 vadelileri yüzde 0,3, Nasdaq 100 vadelileri ise yüzde 0,5 artıda. Asya Pasifik hisseleri Japonya öncülüğünde yükseldi.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.156’da yatay. Petrolde Brent aktif kontratı 86, ABD ham petrol ise 84 dolar üzerinden alıcı buluyor. ABD 10 yıllık getirisi yüzde 1,64’te yatay.

Bitcoin yüzde 0,3 gerileme ile 62 bin dolar civarında.

Facebook sonuçları pozitif geldi

Bilanço mevsimi küresel yatırım iştahını etkilerken Facebook’un beklentileri aşan sonuçları ve hisse geri alım programı yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı.

Sosyal ağ devinin uygulamalarını üçüncü çeyrekte günde 2,81 milyar kişi aktif bir şekilde kullanırken kullanıcı sayısı 2,77 milyarlık beklentiyi aştı. Şirketin gelirleri yüzde 35 artışla 29 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Reklam

Üçüncü çeyrekte 14,4 milyar dolar hisse geri alan Facebook 50 milyar dolara kadar hisse alımı yapabilecek.

Artırılmış gerçeklik ve sanal dünya evrenini ifade eden ‘Metaverse’ kavramının şirketin geleceği olduğunu ifade eden CEO Mark Zuckerberg bilanço sonuçları sonrası düzenlenen telekonferansta bu vizyonunu “Hedefimiz Metaverse’nin milyarlarca insana ulaşması ve bu mecrada yüz milyarlarca dolar gelir yaratılması” sözleriyle özetledi.

ABD ile Çin arasında ‘samimi’ görüşme

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen son dört ay için ikinci kez Çin Başbakan Yardımcısı ve ticaret müzakerecisi Liu He ile görüştü.

Görüşmenin ardından Çin tarafından yapılan açıklamada görüşme “faydalı, yapıcı ve samimi” olarak tanımlanırken “Çin ve ABD’nin işbirliği içinde olması, dünya ekonomik toparlanmasının kritik dönemeçten geçtiği bu günlerde çok önemli” değerlendirmesi yapıldı.

ABD açıklamasında ise Yellen’in endişe kaynağı noktaları paylaştığı belirtildi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde özellikle Huawei yöneticisinin Kanada’da serbest bırakılmasının ardından iyileşme yaşansa da tarifeler ve yaptırımlar konusunda somut ilerleme kaydedilmiş değil.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku