fbpx

Reklam

Küresel piyasalar merkez bankalarına odaklandı

0

Fed belirsizliğinin ortadan kalkması ile ABD’de hızlanan ralliye sabah saatlerinde Asya hisse senetleri de katıldı.

Japon Nikkei 225 yükselişlere öncülük ederken Güney Kore Kospi de sınırlı artış kaydetti.

Hong Kong Hang Seng endeksi ise ABD-Çin ilişkilerindeki gerginliğin Çin teknoloji hisselerine yansımasıyla düşüş yaşadı.

Amerikan vadelileri pozitif trendin süreceğine işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 yukarıda.

Bloomberg Dolar Endeksi ve ABD Hazine tahvilleri Fed sonrası yatay. Bloomberg Dolar Endeksi 1.186 puanda. ABD 10 yıllık getirisi ise yüzde 1,46 seviyesinde. Petrol yükseliyor, WTI ham petrol aktif kontratı varil fiyatı yüzde 1,2 yükselişle 71,7 dolarda.

Dikkatler merkez bankalarının kararlarında

Reklam

Bugün Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) bir dizi diğer merkez bankaları faiz kararları arasında öne çıkıyor.

AMB’den 1,85 trilyon euroluk pandemi acil varlık alım programına mart ayında son vereceğini teyit etmesi bekleniyor. Bankanın normal varlık alım programında artış yapması bekleniyor. Ancak kararlar omikron varyantının etkilerinin henüz öngörülememesi sebebiyle geciktirilebilir.

Geçtiğimiz aylarda faiz artışı işaretleri veren İngiltere Merkez Bankası ise Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre ülkede omikron vakalarının hızla artması üzerine bu toplantıyı pas geçecek. Ancak İngiltere’de enflasyonun yüzde 5’in üzerine çıkması yatırımcıların para piyasasında kısmen aralık faiz artışını fiyatlamasına yol açtı.

Asya’da Endonezya ve Filipinler’de faizlerin sabit tutulması beklenirken Norveç Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık faiz artışı öngörülüyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku