fbpx

Reklam

Kamu bankalarında faiz indirimi

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2 puanlık beklentileri aşan faiz indiriminin kredilere etkisi yakından izlenirken, kamu bankalarının TCMB’yi takiben kredi faizlerinde indirime gideceği belirtildi.

Reuters’a konuşan kaynaklar kamu bankalarının kredi faizlerinde 2 puanlık indirime gitmesinin beklendiğini açıkladı.

Habere göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kurumsal, ihtiyaç, konut ve diğer kredi türlerinde faizlerde indirim yapacak.

Reuters haberinde bir bankanın Cuma günü çalışanlarını faiz indirimi konusunda bilgilendiren bir email attığı belirtildi.

Halkbank, Reuters’ın konuyla ilgili yorum talebini geri çevirirken, Ziraat ve Vakıfbank da yorum yapmadı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve aynı zamanda Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Ertem, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kamu bankaları kredi faizlerini merkez bankasının fonlama faizi ( politika faizi) seviyesine çekti!” ifadelerini kullandı.

Reklam

TCMB’den 2 puanlık faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya çekmişti.

Piyasanın beklentisi faizin 50 baz puan indirilmesi yönündeydi.

TCMB, politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için “yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını” açıklarken, kararın açıklanmasının ardından Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku