fbpx

Reklam

Japonya’da hizmet sektörü Ocak 2020’den beri ilk kez genişledi

0

Japonya’da hizmet sektörü faaliyeti, Ocak 2020’den beri ilk kez genişledi. Bu durum, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinde, ülkenin dördüncü olağanüstü hal durumundan çıkması ile birlikte, pandemi sonrası toparlanmanın bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Au Jibun Bank’ın açıkladığı hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 2,9 puan artarak 50,7 seviyesine çıktı ve 21 ay süren düşüş serisini sonlandırdı. 50 seviyesinin üzerindeki rakam sektörde genişlemeyi işaret ederken, bu seviyenin altı daralmayı gösteriyor.

Reklam

IHS Markit ekonomisti Usamah Bhatti, “Geleceğe bakıldığında, firmalar işletme faaliyetlerinin önümüzdeki bir yıllık dönemde iyileşeceği konusunda iyimser. İyimserlik pandeminin sona ereceği ve talebe geniş tabanlı bir destek sağlayacağı umutlarından kaynaklanıyor. Bununla birlikte, firmalar süregelen tedarik zinciri baskıları ve ham madde darlıklarını işaret etmeye devam ediyor” dedi.

İmalat sektörü faaliyetini gösteren diğer veri ise, mamul üreticilerinin de Kovid-19 vakalarındaki düşüş ve olağanüstü halin kaldırılmasından olumlu etkilenmesi ile birlikte,1,5 puan yükselerek 53 seviyesine çıktı. Ancak artış, devam eden tedarik zinciri kısıtlarının etkisi ile daha düşük kaldı. Bununla birlikte, bileşik PMI da Nisan ayından bu yana ilk kez pozitif bölgeye geçti.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku