fbpx

Reklam

İsviçre Merkez Bankası faizi değiştirmedi

0

İsviçre Merkez Bankası (SNB), politika faizini değiştirmeyerek eksi yüzde 0.75 seviyesinde bıraktı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahmini de faizlerin değişmemesi yönündeydi.

Banka, para birimi frank’ın euro karşısındaki yükselişine atıfta bulunarak çok fazla değerlendiğini belirtti. Frank, Eylül ortalarından bu yana euro karşısında istikrarlı biçimde değer kazanarak 2015’ten beri en yüksek seviyeye yaklaştı.

Banka 2021 yılı enflasyon tahminini yüzde 0.5’ten yüzde 0.6’ya, 2022 tahminini yüzde 0.7’den yüzde 1’e yükseltirken 2023 yılı tahminini ise yüzde 0.6’da bıraktı.

Reklam

Başkan Thomas Jordan ve kurul üyeleri, omikron virüsünün küresel ekonomideki toparlanmayı sekteye uğratması nedeniyle faizlerin sıfırın altında kalacağı söylemini yineledi.

Para politikası metninde, arz zincirindeki sıkıntıların bir süre daha devam edebileceği ve fiyat artışlarına yol açabileceği, ancak bu durumun orta vadede azalabileceği belirtildi.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku