fbpx

Reklam

İngiltere’de enflasyon beklentileri 25 yılın zirvesinde

0

İngiltere’de önümüzdeki 10 yıllık dönem için enflasyona karşı hedge maliyeti, ekonomide artan fiyat baskılarına ilişkin endişenin güçlenmesi ile birlikte 25 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

10 yıllık başabaş oranı olarak adlandırılan gösterge üç baz puan kadar yükselerek yüzde 4,17 ile 1996’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) bağımsızlığından önceki dönemi işaret ediyor.

Ülkede tüketici fiyatları Eylül ayında yüzde 3,1 yükselmişti. Bu artış dokuz yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerinin yakınında kaldı.

Reklam

BoE yetkilileri artış hızının bu çeyrek yüzde 4’ü aşmasını beklerken, Baş Ekonomist Huw Pill, Financial Times’a yaptığı açıklamada, artışın önümüzdeki aylarda yüzde yüzde 5’in üzerine hızlanabileceğini kaydetti.

Başabaş oran, geleneksel devlet tahvil faizleri ile benzer vadedeki enflasyondan korunmalı tahvil faizleri arasındaki farktan elde ediliyor. Bu oran, söz konusu dönem için fiyat baskılarına ilişkin beklentilerin yanında enflasyon belirsizliği, likidite ve hedge kaynaklı akışlar ile ilişkili risk primini de yansıtıyor.

Enflasyona endeksli devlet tahvillerinde ödemeler, BoE tarafından hedeflenen tüketici fiyatları endeksinden ziyade perakende fiyat endeksine bağlı yapılıyor.

Son 12 ayda, perakende fiyat enflasyonu, tüketici enflasyonuna kıyasla ortalama bir yüzde puandan daha yukarıda seyrediyor.

Politizasyon

Reklam

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku